BIO

Zespół The Bartenders powstał w warszawie w 2006 roku na bazie fascynacji jego założycieli dokonaniami muzyków jamajskich z lat 60-tych i 70-tych XX wieku oraz z chęci konfrontacji charakterystycznego jamajskiego rytmu z polską melodyką i tradycją muzyczną.

Początkowa faza działalności to próba kontynuacji tworzenia muzyki ska przez muzyków wywodzących się z grupy deSKA, a jednocześnie próba spowolnienia tempa i poszukania czegoś dla siebie w bogactwie jazzowej harmonii. Wzorem do naśladowania coraz częściej byli Laurel Aitken i The Skatalites, a coraz mniej żywiołowo grające zespoły brytyjskie, czy niemieckie. Pierwszy koncert nowego zespołu odbył się w Warszawie w klubie Jadłodajnia Filozoficzna. Miejsce to niestety zniknęło z mapy stolicy. Podsumowaniem tego wstępnego okresu była EP-ka I need you zawierająca tylko trzy utwory, ale definiująca brzmienie The Bartenders w tamtym czasie.

Repertuar powiększał się coraz bardziej. Zespół zaczął dzielić scenę z liczącymi się składami polskimi i coraz częściej zagranicznymi. Z różnych przyczyn zaczął zmieniać się skład, więc i uprawiane muzyczne style. Pojawiło się więcej jazzu, muzyka latynoska, blues. Na koncertach wybrzmiewała muzyka do tańca, piosenki z przesłaniem, ale również utwory instrumentalne, gdzie główną rolę odgrywają partie improwizowane.

Podsumowaniem tego okresu była płyta Szumna Sessions wydana w 2013 roku. Na płycie można zauważyć pierwsze efekty współpracy z różnymi artystami, co zespół często robi do dnia dzisiejszego.

Co było dalej?

YouTube
Instagram